Makedonski.org

Organization Informations


Macedonian

organization_logo

Macedonian is an Eastern South Slavic language. Spoken as a first language by around two million people, it serves as the official language of North Macedonia. Most speakers can be found in the country and its diaspora, with a smaller number of speakers throughout the transnational region of Macedonia. Macedonian is also a recognized minority language in parts of Albania, Bosnia and Herzegovina, Romania, and Serbia and it is spoken by emigrant communities predominantly in Australia, Canada and the United States.

Native speakers: 1.4–3.5 million (1999–2011)

Official language in: Republic of North Macedonia

Regulated by: Macedonian Language Institute "Krste Misirkov" at the Ss. Cyril and Methodius University of Skopje


Domain Informations

Makedonski.org lookup results from whois.godaddy.com server:
 • Domain created: 2019-08-08T23:53:42Z
 • Domain updated: 2021-06-10T17:02:49Z
 • Domain expires: 2023-08-08T23:53:42Z 2 Years, 44 Days left
 • Website age: 1 Year, 321 Days
 • Registrar Domain ID: D402200000011133845-LROR
 • Registrar Url: http://www.whois.godaddy.com
 • Registrar WHOIS Server: whois.godaddy.com
 • Registrar Abuse Contact Email: [email protected]
 • Registrar Abuse Contact Phone: +1.4806242505
 • Name server:
  • NAOMI.NS.CLOUDFLARE.COM
  • EZRA.NS.CLOUDFLARE.COM

Network
 • inetnum : 104.16.0.0 - 104.31.255.255
 • name : CLOUDFLARENET
 • handle : NET-104-16-0-0-1
 • status : Direct Allocation
 • created : 2010-07-09
 • changed : 2021-01-11
 • desc : All Cloudflare abuse reporting can be done via https://www.cloudflare.com/abuse
Owner
 • organization : Cloudflare, Inc.
 • handle : CLOUD14
 • address : Array,San Francisco,CA,94107,US
Abuse
Technical support
Domain Provider Number Of Domains
godaddy.com 122821
namecheap.com 39750
networksolutions.com 35335
tucows.com 22295
publicdomainregistry.com 15261
whois.godaddy.com 13070
enomdomains.com 8904
gmo.jp 8154
name.com 7729
cscdbs.com 7655


Host Informations

 • Host name: 104.21.72.193
 • IP address: 104.21.72.193
 • Location: United States
 • Latitude: 37.751
 • Longitude: -97.822
 • Timezone: America/Chicago


Email address with makedonski.org

Found 0 emails of this domainDNS Records / DNS Lookup

Type TTL Extra
A 300 IP : 172.67.154.139
A 300 IP : 104.21.72.193
AAAA 300 IPV6 : 2606:4700:3035::6815:48c1
AAAA 300 IPV6 : 2606:4700:3033::ac43:9a8b

Check all domain's dns records


Port Checking ...


See Web Sites Hosted on 104.21.72.193

Fetching Web Sites Hosted


Keyword Suggestion

Makedonski pesni
Makedonski pesni 2014
Makedonski sumi mk
Makedonski horoskop 2021
Makedonski dnevni horoskop vodolija
Makedonski
Makedonskiot
Makedonski hora
Makedonski sumi
Makedonski horoskop
Makedonski ora
Makedonski ris
Makedonski sela
Makedonski fond
Makedonski glas
Makedonski rap
Makedonski pasos
Makedonski dunek
Makedonski humor
Makedonski serii
Makedonski splet
Makedonski pesni 2019
Makedonski pesni mp3
Makedonski pesni ora
Makedonski pesni novo


Site Inspections


Websites Listing

We found Websites Listing below when search with makedonski.org on Search Engine

makedonski.info

Новиот правопис сега е поставен на makedonski.info. Засега тој ќе може да се користи заеднo со стариот, којшто подоцна ќе биде повлечен. После притискањето на „ уреди “ текстот може да се внесе и со ...

Makedonski.info

DA: 19 PA: 19 MOZ Rank: 20

Makedonski radio stanici - Slusaj online

Makedonski radio stanici vo zivo. Овој веб-сајт користи колачиња за да обезбеди подобрување на корисничкото искуство.

Makedonijafm.net

DA: 20 PA: 20 MOZ Rank: 22

MAKEDONSKI HITOVI 1990 - 2014-1 | RADIO ZABAVA & DJ FOLK

Aug 09, 2014 · 50 фолк хитови од вкупно 200 кои биле и се хитови на сите времиња во Македонија.РЕДОСЛЕД НА ПЕСНИТЕ:1. БЛАГОЈЧЕ ...

Youtube.com

DA: 15 PA: 6 MOZ Rank: 23

Македонски Весник - Home | Facebook

Македонски Весник, Skopje. 49,423 likes · 2,741 talking about this. Жесток критичар на власта, опозицијата и сите општествени девијации!

Facebook.com

DA: 16 PA: 17 MOZ Rank: 36

Преведи на Google

Бесплатната услуга на Google веднаш преведува зборови, фрази и веб-страници од македонски на повеќе од 100 други јазици и обратно.

Translate.google.com

DA: 20 PA: 20 MOZ Rank: 25

Јеховини сведоци — официјална интернет-страница: jw.org

Јеховини сведоци: На нашата интернет-страница има пристап до Библијата и до разни библиски публикации. Исто така, има вести за тековни настани и информации за нашите верувања и за нашата организација.

Jw.org

DA: 10 PA: 4 MOZ Rank: 19

Македонски спорт | Најнови вести - Sportski

Македонски спорт. Стефан Даскалов за Спортски од Букурешт Македонската репрезентација со пораз го започна Европското првенство во Букурешт, а следен предизвик е селекцијата на …

Sportski.mk

DA: 11 PA: 11 MOZ Rank: 28

дора и чизма на македонски јазик-Шишањето на чизма on Vimeo

Feb 19, 2013 · дора и чизма на македонски јазик-Шишањето на чизма. 8 years ago More. idea1928. 20.6K. 5. 1. 0. Шишањето на чизма.

Vimeo.com

DA: 9 PA: 9 MOZ Rank: 25

Соновник - Sonovnik, Македонски соновник, Makedonski

Соновник, Sonovnik, Makedonski Sonovnik, Македонски соновник - Единствениот и најточниот соновник на Македонски јазик. Толкувач на вашите сништа.

360macedonia.com

DA: 20 PA: 26 MOZ Rank: 54

Вести - TIME.mk

Бизнис Вести - пред: 48 мин. Меѓународниот ден на животната средина – 5 јуни е причина да се се радуваме на нашата здрава животна средина, но и да се …

Time.mk

DA: 7 PA: 7 MOZ Rank: 17

Vecer.mk - Вечер, прв дознава

Вечер, прв дознава. Вести. КАТАСТРОФАЛНИ БРОЈКИ: За една година 10.000 нови социјални случаи. Лудите ги избркаа... МАКЕДОНЦИ ВО СВЕТОТ: Бојчевски со диплома од Скопје во Германија гради кариера ...

Vecer.mk

DA: 8 PA: 8 MOZ Rank: 19

Приватни корисници - Македонски Телеком

Најстабилен супер брз интернет, најголем број ТВ канали и голем избор уреди на рати.

Telekom.mk

DA: 14 PA: 14 MOZ Rank: 26

Македонски ора — Википедија

Македонските народни ора се традиционални танци кои се неопходно важни во македонскиот фолклор и музичка традиција.Тесно се поврзани со народните ора од соседните држави, имено, Грција, Бугарија, Србија и Албанија ...

Mk.wikipedia.org

DA: 16 PA: 50 MOZ Rank: 38

Makedonski Komiti I Vojvodi - Home | Facebook

Makedonski Komiti I Vojvodi. 1,054 likes. Aerospace Company

Facebook.com

DA: 16 PA: 45 MOZ Rank: 74

Православен календар

Православен календар 2021 . Д: Н: Ст. Јуни 30 дена - Жетвар : В: 1: 19: Светиот свештеномаченик ...

Mpc.org.mk

DA: 10 PA: 19 MOZ Rank: 43

Категорија:Македонски глумци — Википедија

Категорија:Македонски глумци — Википедија. [ тргни] Следете ја Википедија на македонски јазик на Facebook! Се известуваат сите заинтересирани …

Mk.wikipedia.org

DA: 16 PA: 50 MOZ Rank: 35

Хороскоп | Horoskop

Годишен хороскоп за 2021г. Најсреќните денови во 2021 година според хороскопот за секој знак. Нетрпеливо ги одбројуваме последните денови од годината која едвај чекаме да заврши и …

Femina.mk

DA: 13 PA: 49 MOZ Rank: 78

Macedonian language - Wikipedia

Macedonian (/ ˌ m æ s ɪ ˈ d oʊ n i ə n /; македонски јазик, translit. makedonski jazik, pronounced [maˈkɛdɔnski ˈjazik] ()) is an Eastern South Slavic language.Spoken as a first language by around two million people, it serves as the official language of North Macedonia.Most speakers can be found in the country and its diaspora, with a smaller number of speakers ...

En.wikipedia.org

DA: 16 PA: 25 MOZ Rank: 58

makedonski - Wiktionary

Apr 18, 2020 · Serbo-Croatian: ·Macedonian· (in masculine, substantive) the ·Macedonian· language·Macedonian

En.wiktionary.org

DA: 17 PA: 16 MOZ Rank: 51

Naslovnica | Makedonski restoran Sv. Nikola

Makedonski "zavijok" svinjski 60.00 kn; pileĆi filet 40.00 kn; biftek sa Žara 140.00 kn; punjena vjeŠalica 59.00 kn; kobasica 42.00 kn; plata "sv.nikola" 160.00 kn …

Restoransvetinikola.hr

DA: 26 PA: 26 MOZ Rank: 46


Domains Expiration Date Updated

Site Provider Expiration Date
niagaracollege.ca ca.godaddy.com 1 Year, 158 Days
pwsd9.com networksolutions.com 1 Year, 271 Days
wallstreetcn.com net.cn 1 Year, 300 Days
chinaplasonline.com net.cn 4 Years, 233 Days
dvcfan.com wordpress.com 3 Years, 204 Days
spicycraft.in namesilo.com 246 Days
spur.org tucows.com 331 Days
womanchoice.net publicdomainregistry.com 282 Days
accesshealthla.org networksolutions.com 2 Years, 60 Days
elandcables.com meshdigital.com 9 Years, 160 Days

    Browser All


    .com1M domains   

    .org108.5K domains   

    .net136.3K domains   

    .au24.1K domains   

    .ca22.8K domains   

    .edu21K domains   

    .eu10.4K domains   

    .us10.1K domains   

    .info14.6K domains   

    .ru75.3K domains   

    .gov8.8K domains   

    .pro3.5K domains   

    .club4.2K domains   

    .tk446 domains   

    Browser All